UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Podkarpackie Centrum
Produkcyjno-Wdrożeniowe
"EKO-KARPATY"
dr inż. Jan Pąprowicz
Dział sprzedaży i e-sklep
17 779 62 45
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EKO-KARPATY Zakład Technitex

Nasza oferta:


FILTRY do urządzeń AGD
  • fitry do okapów kuchennych (filtry węglowe, filtry węglowe-niepalne, filtry przeciwtłuszczowe)
  • filtry do odkurzaczy  przemysłowych i domowych Karcher, Festool  itd.
  • filtry do rekuperatorów i central wentylacyjnych HVAC

WŁÓKNINY TECHNICZNE

TKANINY TECHNICZE I PRZĘDZINY
  • tkaniny techniczne
  • przędziny
USŁUGI:
  • szycie i zgrzewanie plandek samochodowych
  • produkcja płacht, markiz, kotar i zadaszeń
  • produkcja rekawów biało-czerownych pod wiatrowskazy lotniskowe

 

DJI 0812s

PCPW Eko-Karpaty z-d Technitex w Głogowie Małopolskim 2021r., foto: Mirosław Kielar
o Nas
Początki zakładu w Głogowie Małopolskim sięgają roku 1917, kiedy to powstała Przędzalnia Lnu i Konopi. W latach 70-tych firma zmieniła nazwę na Technitex - Zakład Technicznych Wyrobów Włókienniczych. W roku 2000 zakład został sprywatyzowany i obecnie działa w ramach Grupy Podkarpackie Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe "EKO-KARPATY". W Technitex-ie została utrzymana tradycyjna produkcja przędzin i tkanin technicznych oprócz tego profil produkcyjny przedsiębiorstwa jest systematycznie poszerzany o nowe wyroby. Najważniejsze z nich to uruchomione pod własną marką filtry samochodowe  BJP FILTER oraz włókniny i filtry z węglem aktywnym.
Odbiorcy naszych wyrobów doceniają naszą bogatą 100 letnią tradycję, duże doświadczenie na rynku, wysoką jakość wyrobów i usług, wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, a duży potencjał  innowacyjności czyni z nas cenionego partnera dla szeregu renomowanych placówek naukowo-badawczych.

 

DJI_0140s.jpg

 PCPW Eko-Karpaty z-d Technitex w Głogowie Małopolskim 2021r., foto: Mirosław Kielar

Historia zakładu

Obiekt, w którym obecnie mieści się firma ma długą historię. Jest to dawny pałac książąt Lubomirskich zbudowany w latach 20. XVIII w. Wzniesiony został w latach 1726-1727 przez Jana Kazimierza Lubomirskiego, który był jednym z synów Hieronima Augustyna Lubomirskiego hetmana wielkiego koronnego. Żył w latach 1692-1737 i był twórcą gałęzi tego rodu, która na swoją siedzibę wybrała Głogów Małopolski. W 1725 r. ożenił się z Urszulą z Branickich. 

 

Na planie katastralnym z 1849 r. pałac miał kształt czworoboku z dziedzińcem pośrodku. Południowe skrzydło miało charakter reprezentacyjny, a pozostałe części pełniły funkcję oficyn. Na dziedzińcu znajdował się kwadratowy basen, natomiast od południa rozciągał się park krajobrazowy, przekształcony z XVIII-wiecznego ogrodu pałacowego.

 

Przez cały XIX w. służył jako koszary c. k. armii austriackiej. W 1910 r. budynki wynajął od ówczesnego właściciela Adama Jędrzejowicza Franciszek Weiss, inżynier po studiach w Irlandii, z myślą o utworzeniu własnej fabryki włókienniczej. Wybrał właśnie Głogów, ponieważ w mieście istniały tradycje uprawy lnu i konopi, w związku z czym miał gwarancje, że znajdzie na miejscu odpowiednią kadrę pracowniczą.

Rozwój fabryki został zahamowany po wybuchu I wojny światowej. W 1914 r. budynki zostały spalone przez Rosjan. Dopiero w 1917 r. Weiss mógł przystąpić do ich odbudowy. Zawiązał spółkę, do której weszli m.in. Jan Jędrzejowicz, syn Adama, hrabia Alfred Potocki z Łańcuta, Stanisław Dąmbski z Rudnej i ks. Władysław Łańcucki, proboszcz z Wysokiej. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana, stając się własnością państwową. Od 1951 r. funkcjonowała pod nazwą Głogowskie Zakłady Lniarskie Przemysłu Terenowego „Lnianka”, a od 1959 r. została podporządkowana Wojewódzkiemu Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Państwowego Przemysłu Terenowego w Rzeszowie. W 1973 r. fabryka została przekształcona w Zakłady Technicznych Wyrobów Włókienniczych „Technitex”. W roku 2000 zakład został sprywatyzowany i obecnie działa w ramach Grupy Podkarpackie Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe "EKO-KARPATY" dr inż. Jan Pąprowicz z siedzibą w Tarnowcu koło Jasła.
 

 

 

spunbondf1.jpg

Pałac książąt Lubomirskich w Głogowie Małopolskim obecnie EKO-KARPATY z-d Technitex

OdtwórzPlay

Film „Pałac książąt Lubomirskich” jest pierwszym z cyklu „Głogowska ścieżka historyczna”. Cykl będzie przybliżać różne ciekawe miejsca w naszej gminie. Pierwszy odcinek bierze na warsztat najstarszy murowany budynek na terenie gminy Głogów Małopolski, którym jest dawny pałac Lubomirskich. Został on zbudowany w latach 1725-1727 jako siedziba głogowskiej gałęzi tego książęcego rodu. Jako rezydencja służył do końca XVIII w. Później, po wymarciu głogowskich książąt, pałac został oddany w użytkowanie armii austriackiej. Stacjonował w nim szwadron jazdy c. k. wojska. Zmienne koleje losu sprawiły, że na początku XX w. ulokowano w nim zakłady włókiennicze, zmieniając charakter z rezydencjonalnego na przemysłowy. Taką funkcję pełni on do dzisiaj, ale warto pamiętać o bogatej przeszłości tego obiektu. Film prezentuje ją w ciekawy sposób.

zródło: Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Głogowie Małopolskim