Grupa Eko-Karpaty – innowacyjne technologie

Drukuj
Zakład Technicznych Wyrobów Włókienniczych „Technitex” mieszczący się przy ul. Fabrycznej w Głogowie Młp. działa prężnie od 1973 r. Początkowo zajmował się produkcją włókienniczą oraz szyciem plandek, jednak od roku 2000, kiedy właścicielem zakładu został naukowiec i przedsiębiorca dr inż. Jan Pąprowicz, zakład poszerzył swój profil działalności opracowując i wdrażając szereg innowacyjnych technologii.

Z uczelni do biznesu
"Teoria nie jest nic warta, jeżeli nie potwierdzą jej doświadczenia" – to główne motto dr inż. Jana Pąprowicza, właściciela głogowskiego „Technitexu” –zakładu, który obecnie wchodzi w struktury Grupy Eko-Karpaty. 
 
Podkarpackie Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe „EKO-KARPATY” jest unikalnym, innowacyjnym w skalo kraju, wielobranżowym przedsiębiorstwem badawczo-produkcyjnym, zajmującym się opracowywaniem i wdrażaniem nowoczesnych technologii. Firma prężnie działa w wielu dziedzinach przemysłu i usług. Do najważniejszych należą sektor włókienniczo-filtracyjny, obuwniczy, budowlany, rolniczy, meblarski samochodowy, metalowy inżynieria lądowa i ochrona środowiska. Grupa EKO-KARPATY jest jednym z wiodących krajowych producentów włóknin filtracyjnych, technicznych, polipropylenowych typu SPUNBOND, agrowłókniny, filtrów do urządzeń AGD i filtrów dla motoryzacji pod marką BJP FILTER.Nasza innowacyjność polega na tworzeniu szeregu produktów powstających od pomysłu, poprzez badania i wdrożenie, aż do produkcji gotowych wyrobów rynkowych, mających zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym– mówi dr Jan Pąprowicz. W ciągu 25-letniej działalności EKO-KARPATY rozwinęły się do 4 zakładów produkcyjnych zakładu w Tarnowcu, Głogowie Młp., Zakładu Napraw Samochodów oraz Enviro sp. z o.o. w Boguchwale.

Założycielem grupy „Eko-Karpaty” jest dr inż. Jan Pąprowicz, naukowiec, badacz i nauczyciel akademicki. Przez ponad 30 lat zdobywał doświadczenie naukowo-badawcze z zakresu ochrony środowiska, pracując na politechnikach Śląskiej, Białostockiej i Rzeszowskiej. Wykorzystując swój bogaty dorobek naukowy, w tym pomysły i odkrycia w dziedzinie rozwiązywania problemów związanych z zanieczyszczeniami chemicznymi, zapachami, spalinami, pyłami i bakteriami, założył w 1991 r. ośrodek badawczo-wdrożeniowy ENVIRO Sp. z o.o. Kolejnym etapem rozwoju firmy było uruchomienie dwa lata później zakładu Podkarpackie Centrum Produkcyjno-Wdrożeniowe EKO-Karpaty w Tarnowcu oraz włączenie w swoje struktury Zakładu Technicznych Wyrobów Włókienniczych „Technitex” w Głogowie Młp. i Zakładu Napraw Samochodów w Boguchwale.

FILTRY PRZYJAZNE ALERGIKOM:
Wraz w włączeniem „Technitexu” w struktury „Eko-Karpat” zakład znacznie rozszerzył profil swojej działalności. Zachowując dotychczasową produkcję dr Jan Pąprowicz wdrożył nowoczesne rozwiązanie na rynku filtrów motoryzacyjnych. Jednym z czynników włączenia Technitexu w grupę„EKO-Karpaty” było rozszerzeniegrupy naszychwyrobów, z tego względu, iż dotychczas Eko-Karpaty zajmowały się produkcją włóknin, a do produkcji filtrów potrzebne były tkaniny, które produkowane byływłaśnie w Głogowie– podkreśla dr Pąprowicz.

Produkcja nanofiltrów do klimatyzacji samochodowych to nowoczesna, innowacyjna i pierwsza tego typu produkcja w Polsce. Co więcej filtry te są produkowane i sprzedawane pod własną marką BJP Filter. Dzięki wieloletnim badaniom przedsiębiorczy naukowiec wdrożył do produkcji filtry, usuwające różnego rodzaju szkodliwe zanieczyszczenia z bezpośredniego otoczenia człowieka. Stworzone przez dr Pąprowicza wyroby mają zastosowanie w każdym domu w postaci filtrów i nanofiltrów do odkurzaczy, lodówek, okapów kuchennych, urządzeń oczyszczających powietrze. Filtry te nie tylko usuwają zanieczyszczenia pyłowe ale również mikrobiologiczne, chemiczne i zapachowe, dlatego szczególnie polecane są dla dzieci, alergików, osób chorych i wrażliwych na zanieczyszczenia – podkreśla dr Jan Pąprowicz. Z uwagi na współpracę z wieloma instytutami badawczymi stworzyliśmy technologie, które są skuteczne – my wiemy co robimy –dodaje. Firma będzie wdrażać kolejne, nowatorskie pomysły i w przyszłości chce wejść w branże medyczną i zająć się produkcją opatrunków medycznych na rany szczególnie trudno gojące się i oparzenia.

Na terenie zakładu Eko-Karpaty z-d Technitex istnieje sklep, w którym można zaopatrzyć się w produkowane przez firmę wyroby, a także akcesoria motoryzacyjne.

Obiekt, w którym obecnie mieści się firma ma długą historię. Jest to dawny pałac książąt Lubomirskich zbudowany w latach 20. XVIII w. Przez cały XIX w. służył jako koszary c. k. armii austriackiej. W 1910 r. budynki wynajął od ówczesnego właściciela Adama Jędrzejowicza Franciszek Weiss, inżynier po studiach w Irlandii, z myślą o utworzeniu własnej fabryki włókienniczej. Wybrał właśnie Głogów, ponieważ w mieście istniały tradycje uprawy lnu i konopi, w związku z czym miał gwarancje, że znajdzie na miejscu odpowiednią kadrę pracowniczą. Rozwój fabryki został zahamowany po wybuchu I wojny światowej. W 1914 r. budynki zostały spalone przez Rosjan. Dopiero w 1917 r. Weiss mógł przystąpić do ich odbudowy. Zawiązał spółkę, do której weszli m.in. Jan Jędrzejowicz, syn Adama, hrabia Alfred Potocki z Łańcuta, Stanisław Dąmbski z Rudnej i ks. Władysław Łańcucki, proboszcz z Wysokiej. Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana, stając się własnością państwową. Od 1951 r. funkcjonowała pod nazwą Głogowskie Zakłady Lniarskie Przemysłu Terenowego „Lnianka”, a od 1959 r. została podporządkowana Wojewódzkiemu Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Państwowego Przemysłu Terenowego w Rzeszowie. W 1973 r. fabryka została przekształcona w Zakłady Technicznych Wyrobów Włókienniczych „Technitex”.

 technitex

 

 

Eko-Karpaty z-d Technitex obecnie, maj 2021

Eko-Karpaty z-d Technitex obecnie, maj 2021

PROJEKTY BADAWCZE:
dr inż. Jan Pąprowicz współpracuje z licznymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami badawczymi i uczelniami wynikiem czego jest opracowanie wielu nowoczesnych technologii w ramach projektów badawczych, unijnych i wdrożenie ich do produkcji. Nasz zakład stanowi modelowy przykład pomostu między nauką a przemysłem. Możemy poszczycić się nie tylko dorobkiem przemysłowym ale i naukowym – podkreśla właściciel. Dorobek intelektualny firmy stanowi ponad: 100 publikacji, ponad 60 wdrożonych prac naukowo-badawczych, 20 projektów unijnych i celowych, 15 patentów i praw ochronnych, 30 certyfikatów, autorstwo 7 Polskich Norm i ok. 300 wdrożonych produktów. Za swoją działalność badawczo-rozwojową firma otrzymała 2 nagrody Ministra Nauki oraz ponad 60 innych nagród.

NAJWAŻNIEJSZY NAGRODY:
- I Nagroda Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej INNOVATICA 2010, nagroda przyznana na wniosek Rzeszowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej,
- Award of Excellence in IP Management, firma Eko-Karpaty w gronie 50 polskich firm z największym kapitałem intelektualnym za rok 2010,
- Tytuł„Regionalny Lider Innowacji i Rozwoju 2010” za uruchomienie innowacyjnej, pierwszej w Polsce produkcji nanomateriałów włókienniczych,
- Tytuł„Innowacyjny produkt” w konkursie „Krajowi Liderzy Innowacji”, edycja regionalna dla woj. podkarpackiego,
- Lider Województwa Podkarpackiego 2004-2011, i wiele inych.

Katarzyna Madej,
Robert Borkowski